Raptem parę dni temu można było świętować Dzień Czystego Powietrza.Z tej przyczyny wskazane jest aby nabrać trochę refleksji nawiązujących do sporego problemu, który daje o sobie znać w okręgu całego kraju. Mowa tu bezspornie o smogu, który może być dla społeczeństwa naprawdę bez granic katastrofalny. Organiczne trucizny, którymi oddychamy niemalże codziennie, mają bez żadnych wątpliwości do czynienia z nieustannym rozpowszechnianiem się obecnego koronawirusa, z którym zmaga się cały świat już niecały rok. Definitywnie warto regularnie wyjaśniać czym jest degradacja środowiska oraz jakimi metodami można z tego rodzaju problemem walczyć.


W kilku telewizyjnych stacjach, z okazji Dnia Czystego Powietrza poruszony został właśnie ten temat. Trzeba w głównej mierze mieć świadomość, że aktualnie w naszym kraju rozpoczął się sezon grzewczy, a razem z nim powrócił też problem smogu. Dobrą metodą na zapobieganie zatruciu powietrza jest sprawne oraz ergonomiczne ogrzewanie naszych mieszkań. Około połowę smogu w naszym kraju produkujemy my sami w naszych domach, o czym zaznaczył Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego. Uznał, że jeśli nie zniszczymy kotłów zanieczyszczających nam środowisko, nie rozwiążemy tego kłopotu.


Oprócz tego, w walkę ze zdegradowanym środowiskiem włączył się również Zespołów Elektrociepłowni PAK. Wyrabiana przez wspomnianą wcześniej spółkę energia, za około dziesięć lat będzie zeroemisyjna, jak oznajmił Prezes spółki, Piotr Woźny. Bądźmy świadomi także tego, że problem ze smogiem a także z SARS-CoV-2 możemy ze sobą bezpośrednio połączyć. Plaga SARS-CoV-2 dała o sobie znać w obszarach o nieprzeciętnie wysokim zanieczyszczeniu powietrza, a więc we włoskiej Lombardii a także przemysłowych regionach Chin.


W kwestii smogu bez żadnych wątpliwości należałoby też orientować się, co w zasadzie jest fundamentalną przyczyną. Zatem jest to tzw. niska emisja, która odpowiada za wystąpienie w powietrzu wielu niebezpiecznych substancji takich jak PM10, PM2,5, SO2 a więc dwutlenek siarki, szkodliwy zarówno dla człowieka jak i dla całego środowiska, metale ciężkie, NOx tlenki azotu, odpowiedzialne za dziurę ozonową czy też chociażby dioksyny, a więc związki chemiczne odpowiedzialne za pojawienie się nowotworów. Wiedza dotycząca tych wspomnianych właściwości jest niepojęcie ważna, w głównej mierze z powodu naszego zdrowia i otaczające nas każdego dnia, zdrowe środowisko.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz