Menu

Tonery oraz tusze – czas coś wydrukować!

21 listopada 2017 - komputery

Utworzyliśmy plik i chcemy go wydrukować. Wybieramy należyte polecenie w programie go redagującym. W tym momencie dane elektroniczne przekazywane są z komputera do drukarki. Rozpoczęciu drukowania akompaniują procesy odbywające się wewnątrz sprzętu drukującego. Bęben światłoczuły, będący detalem środkowym tonera laserowego, pozostaje poddany obciążeniu elektrostatycznemu. Za to zjawisko odpowiedzialne są elektrody ładujące. Zazwyczaj są wewnątrz tonera. Później taki nabity elektrostatycznie bęben pozostaje naświetlony laserem.

Obraz przekazany do druku, przekazany laserem, utrwala się na bębnie. Dzieje się to to właśnie dzięki zmianie obciążeń elektrycznych bębna na przeciwstawne. Powstał obraz elektrostatyczny wydruku. Bęben obraca się, walec magnetyczny transportuje na niego toner. Barwnik lgnie do miejsc, jakie uprzednio naświetlił laser. Istotną rolę odgrywa listwa podająca, jaka decyduje o ilości tonera i jego rozłożeniu na bębnie. Drukowanie dobiega końca, kiedy tak właściwie bęben pokrywa kartkę tonerem. Nie jest on niemniej jednak jeszcze w pełni z nią powiązany, może się od niej oddzielić.

 

W jaki sposób wymienić toner?

Gdy dojrzejemy, że stopniowo pogarsza się jakość wydruku, oznacza to, że kończą się tusze hp. Jeśli nie zamienimy go, to drukarka nie będzie miała materiału, którym zapełni kartkę. Zwykle kończeniu się proszku, oprócz widocznych oznak na wydrukach, akompaniować będą komunikaty wyświetlane na ekranie drukarki. Co uczynić w takim wypadku? Nie zostaje nam nic innego, jak wymienić toner. Osoby nie mające kwalifikacji w samodzielnym zaopatrywaniu pojemnika z proszkiem, powinny w tym wypadku zakupić toner zamiennik (w wypadku kartridżu Toner-Kit) lub oddać zużyty toner do regeneracji.

Wymiana tonera jest dosyć prosta, a proces ten (w zależności od modelu drukarki) różni się tylko niuansami. Należy:

1. Po otrzymaniu komunikatu o kończącym się tonerze/tuszu – stopujemy pracę z drukarką.

2. Podnosimy osłonę drukarki – w przypadku tuszy, podajnik z kartridżami automatycznie się wysunie.

3. Wyjmujemy toner/pojemnik z tuszami.

4. Instalujemy pełny toner.

5. Drukujemy kartkę testową.

 

Po należytym zainstalowaniu tonera, drukarka jest po raz kolejny gotowa do pracy i dalszego drukowania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *