Menu

Czym są sprężarki oraz w jaki sposób działają?

23 października 2017 - Bez kategorii

Sprężarki to urządzenia, z którymi spotykamy się często. Są obecne w wielu zakładach fabrycznych, oraz w każdym, normalnym domu! Wentylator, lodówka lub odkurzacz… To jedynie drobne przykłady. Głównym zadaniem przeciętnej sprężarki jest intensyfikowanie ciśnienia gazów. Od czasu do czasu oczekiwany jest efekt wymuszenia przepływu medium. Jesteśmy w stanie także swobodnie zmienić temperaturę oraz gęstość określonego czynnika. Jak dostrzega się, sprężarki są sprzętami zdolnymi do zmieniania jednej odmiany energii w drugą. Na wlocie do zasobnika panuje ciśnienie niższe od atmosferycznego. Oznaczamy je ciśnieniem ssawnym. 

Wybrane medium zostaje zassane, a w następnej kolejności sprężone. To naturalnie dzięki ciśnieniu tłocznemu, gaz wydostaje się na zewnątrz urządzenia. Ciśnienie na wylocie musi posiadać o dużo większą wartość, niż atmosferyczne. Inaczej medium nie uwolni się ze zbiornika. Bardzo istotnym szczegółem każdej sprężarki jest układ chłodzący. Sprężaniu gazów towarzyszą kolosalne straty energii w postaci ciepła. Dlatego niezbędna jest obecność chłodnicy. W przeciwnym przypadku, dojdzie do przegrzania maszyny, a nawet jej zniszczenia! 

Opis działania sprężarek

Funkcją sprężarki jest podniesienie ciśnienia określonego gazu. Taki rezultat oznaczamy sprężaniem. Gazy mają swobodną budowę molekularną. Wobec tego tak łatwo przekształcić ich kształt oraz pojemność. Wymaga to jednak dużych nakładów energii. Wykorzystuje się do celu pracę mechaniczną. Gaz zostaje sprężony w szczelnym, zamkniętym zbiorniku. Natomiast wyeksploatowana do tego energia przekształca się w ciepło. Stąd obowiązkowa obecność chłodnicy. Bez stosownego systemu chłodzenia, sprężarka niezwykle błyskawicznie uległaby uszkodzeniu. 

Do wnętrza sprężarki gaz pozostaje zassany. Tuż przy wlocie dominuje ciśnienie ssawne, trochę niższe od atmosferycznego. Tudzież ciśnienie przy wyjściu ze zbiornika jest nadzwyczaj wysokie. To właśnie dzięki temu czynnik jest ekspresowo przetłaczany na zewnątrz. Prócz zmiany ciśnienia, praca sprężarki sprawia kilka innych efektów. 

Zachodzi zmiana gęstości oraz temperatury czynnika. Cząsteczki gazu zostają wybitnie stłoczone. Tudzież za pomocą chłodnicy nadzorujemy uwalniane ciepło. 

Dopuszczalne jest też wymuszenie przepływu medium. Nawet domowy wentylator intensyfikuje ruch powietrza w wyznaczonym kierunku.

Zobacz także: sprężarki tłokowe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *